Böcek ve Haşerelerden Korunmak İçin İlaçlama Şart

Ev ve iş yerlerindeki böcek ve haşerelerden korunmak için yapılması gerekenlerin başında böcek ilaçlaması gelir.
Bu haber 2017-11-03 13:42:21 eklenmiş ve 2000 kez görüntülenmiştir.

Bazı ev ve iş yerlerinde böcek, haşere veya kemirgen türlerinin bulunmasından dolayı ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu tür canlılardan mekanı arındırmanın birinci yolu ilaçlama yaptırmaktır. Böcek ilaçlama alanında hizmet veren birçok farklı firma arasından seçim yapılabilir ve istenmeyen canlılardan evi veya iş yerini arındırmak mümkün olabilir. Ancak bu seçimde öncelikle ilaçlama ile ilgili bilgi alınması ve bu uygulamanın kaliteli bir şekilde gerçekleşmesi gerekir.

Bazı böcek ve haşerelerin hijyeni yok ettiği ve hatta hastalık yaydığı da bilinen gerçekler arasındadır. Yalnızca bu canlılardan korkmak veya tiksinmek nedeniyle değil, aynı zamanda sağlık açısından da mekanlara böcek ilaçlama yaptırılması şarttır. Veba, tifo ve birçok hastalığa davetiye çıkaran bu tür ortamlar, çocukların gelişim sürecinde de büyük tehlike oluşturur. Böcek ve haşereler vücudu ısırdıklarında kendi salgılarını bırakırlar ve insan dokusunda hasara neden olurlar. Bazı haşereler, insan derisinde kızarıklık ve kaşıntı ile beraber birçok hastalığa da davetiye çıkarırlar.

 Ziraat alanında böcek ve haşerelerden korunmak için kullanılan ilaçların genel adı insektisittir. Bu ilaçların farklı uygulama yöntemleri mevcuttur. Ayrıca her haşere ilaçlama yöntemi her böcek ve haşereye etki etmeyebilir. Bu işlemler yapılmadan önce ilaçlanacak haşerelerin analiz edilmesi ve o haşerelere etkili olacak ilacın temin edilmesi ve ona uygun yöntemin de seçilmesi gerekmektedir. Böylece başarılı bir şekilde böcek ilaçlama işlemi gerçekleşmiş olur.

 

Kokulu Böcek İlaçlama:

Bu uygulamanın parazitin yani böcek ve haşerenin fazla olduğu mekanlarda uygulanmalıdır. Bu yöntemle beraber sorun oluşan mekanda kısa sürede böcek ve haşerelerden kurtulma sağlanır. Bu mekanlar ilaçlamanın tamamlanmasının ardından 2-4 saat boyunca kapalı kalmalı ve ardından da 1-2 saat havalandırma yapılmadan mekana girilmemelidir.

 

 

Kokusuz Böcek İlaçlama:

Kokusuz böcek ilaçlama yönteminde sıvı malzeme, püskürtme yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu uygulama sırasında mekanda bulunulmaması gerekir ve ayrıca bu mekanın kapalı olması gerekir. Ayrıca saklama yapılmayan, açık halde bulunan yiyecek ve gıda malzemesi bulunmamalı ve bulunuyorsa üzeri kapatılmalıdır.

böcek ilaçlama ile ilgili görsel sonucu

 

Termal Flog Cihazı İle Sıcak Sisleme Şeklinde Böcek İlaçlama:

Termal sisleme yönteminde su, yağ ve mazotta eriyebilen madde kullanılmaktadır. Sıcak sisleme yöntemi olarak adlandırılan bu sistemde; nehir, göl, çöplükler, ağaçlık alanlar ve sivrisinek, karasinek gibi haşerelerle mücadelede uygulanmaktadır. Motorlu olan termal sisleme cihazları portatif ya da araca monte edilerek uygulanmaktadır. Bu cihazlar iki zamanlı motor sayesinde oluşan ince bir sis tabakasının dışarı püskürtülmesi ile oluşmaktadır. Bu yöntem de böcek ilaçlama alanında sıkça kullanılmaktadır.

 

Ulv Cihazı İle Soğuk Sisleme Şeklinde Böcek İlaçlama:

Potansiyelleri yüksek olan böcek ve haşerelerin nüfus olarak artmasının ardından bu ilaçlama sistemi uygulanabilir. Bu sistemin bir diğer adı ise alan spreylemesidir. Araç üzerine monte edilmiş olan, benzinle çalışan, damlacık ayarlı ulv cihazları kullanılmaktadır.

böcek ilaçlama ile ilgili görsel sonucu

 

Jel Şeklinde Böcek İlaçlama:

Böcek ilaçlama şirketleri tarafından kullanılan bir diğer yöntem ise jel şeklinde uygulanan yöntemdir. Bu sistemde; bir aplikatör yardımıyla restoran, mutfak, yemekhane gibi mekanlarda bulunan haşerelere karşı kullanılmaktadır. Bu bir jel yem uygulamasıdır. Çok etkili olduğu bilinmektedir ve kokusuz uygulamalar arasındadır. Bu jelin dozu istenildiği ölçüde ayarlanabilir.

 

 


ETİKETLER : böcek ilaçlama
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2021 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör