Erkeklerde Yüzlerce Yıldır Süren Alışkanlık: Tesbih

Boncuk tanelerinin bir ipe veya zincire dizilmesi ile meydana gelen halkaya tesbih adı verilmektedir.
Bu haber 2017-03-01 13:58:24 eklenmiş ve 730 kez görüntülenmiştir.

Özellikle erkeklerde yüzlerce yıldır süren bir alışkanlık olarak bilinmektedir. Günümüzde de tesbih tutkusu ve alışkanlığı bitmiş değildir. Bilinen en önemli özelliği stres giderici olmasıdır. Çok farklı model ve tasarımlarda tesbih modelleri bulunmaktadır. Tesbihin herhangi bir yerinden ipin gerilmesi ile işaret parmağı gibi de olabilmektedir. Kullanım amaçları olarak takı, stres giderici ve el becerisi olarak belirtebiliriz. Dini bir simge olarakta kullanılan tesbihin tek haneli 11,33 ve 99’lu olanları İslam, 108’li olanları da Budistler tarafından kullanılmaktadır. Boncukların birleştiği ve ucunda kalın bir şekilde olan kısmada imame adı verilmektedir. 

Erkeklerin Tesbih Merakı 

Erkeklerin tesbih merakı uzun zamandan bu yana sürmektedir. Bazen stres atmak, bazen farklı el becelerileri yapmak ve bazen de elinde bir takı gibi kullanmak amacıyla tesbihe büyük bir merak oluşmuştur. Yüzyıllardır süre gelen tesbih merakı günümüzde de devam etmekte ve farklı tesbih modelleri tasarlanmaktadır. Çok eski zamandan bu yana gelen anlamlı bir sözle erkeklerin tesbih merakını ifade edebileceğimizi düşünüyoruz. Tesbihin anlamı çekenin gönlünde saklıdır sözü bu durumu çok iyi bir şekilde ifade ettiğine inanıyoruz. 

Tesbihin Tarihçesi 

Tasbihin tarihçesi ile ilgili çok somut bilgiler ne yazık ki bulunmamaktadır. Ancak, bununla ilgili müslümanların tesbihi Budistlerden aldıkları bilinmektedir. Hiristiyanlar ise müslümanlardan tesbihi alarak Avrupa’ya taşımışlardır. Bir bilgiye göre Avrupa’ya ilk olarak tesbih Dominikos tarafından 1221 yılında getirilmiştir. Hristiyanlar ilk tesbihi 33’lü olarak kullanmışlar ve bunu Hz. İsa’nın dünyada 33 yıl yaşamasını hatırlattığı için çok kutsal bir simge olarak görmelerine neden olmuştur. İslam dininde ise tesbihin ilk halife döneminde kullanılmaya başlandığını söyleyebiliriz. Geçmişten günümüze Türkçe’de tesbihin imla olarak yazılışı ve okunuşu üzerine de çeşitli tartışmalar yaşanmıştır. Bu noktada bazılar tespih, bazıları da tesbih olarak isimlendirmişlerdir. Ancak, en doğru ifade tesbih olacaktır. 

Piyasada Bulunan Tesbih Modelleri 

Tesbih modelleri olarak sınırsız seçenekler bulunmaktadır. İslami ve özel kullanım amacına göre farklı tesbih modelleri tasarlanmaktadır. Değer olarak çok önemli olanlar damla kehribarı, faturan kehribar, mor yakut, kaplan gözü, pelesenk, öd ağacı ve oltu taşı tesbihleri bilinmektedir. Piyasada bulunan modeller olarakta farklı seçenekleri sıralayabiliriz. Piyasada birbirinden güzel tasarımlara sahip değerli tesbih modelleri bulunmaktadır. Kişisel zevk ve isteklerinize göre dilediğiniz gibi seçimler yapabilirsiniz. Son zamanlarda en çok tercih edilen tesbih modelleri olarak altın, gümüş, isimli tesbihleroltu taşı tesbihleri, toz kehribar, ateş kehribar, zar kehribar, sıkma kehribar, damla kehribar, doğal taşlı tesbihler, işlemeli, kuka, fiber ve çok daha fazla model arasından seçim yapabiliyorsunuz. Bi Boncuk web sitesi yöneticisi Oğuz Bey, konu ile ilgili bizler için şu değerlendirmeyi yaptı;

"En çok kehribar tesbih modelleri talep edilmekte. Bununla birlikte siyasi parti sembolleri taşıyan tesbih modelleri de en çok satılan ürünler arasında..."

Tesbih Hangi Taşlardan Yapılır? 

Tesbih yapımı ile ilgili çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunuzu belirtmek isteriz. Sanatsal bir iş olduğunu ve pek çok taştan tesbih yapılabildiğini söylemeliyiz. Yarı değerli ve değerli taşlar olarak elmas, yakut, zümrüt, firuze, necef, kristal, akik ve yıldız taşı gibi taşlardan tesbih yapılabilmektedir. Balina dişi, mamut dişi, gergedan, geyik boynuzu gibi çeşitli hayvansal maddelerden de tesbih imalatı yapılabilmektedir. Bunun dışında bazı deniz ürünlerinden olan mercan, yüsürüakmercan ve sedef gibi ürünlerden de tesbih imal edebilirsiniz. Ayrıca, pek çok fosil kökenli maddeler, ağaçlar, bitkiler ve sentetik maddelerden de tesbih tasarımları yapabiliyorsunuz. Bu denli geniş bir yelpazesi olan tesbihin geçmişte ve günümüzde olduğu gibi, gelecekte de kullanılmaya devam edileceğini söyleyebiliriz. 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2019 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör