Ses İzolasyonunun Faydaları Nelerdir?

Mekanlarda daha huzurlu, verimli bir ortam oluşturmak isteyenler mutlaka ses yalıtımı yaptırmalıdır.
Bu haber 2017-02-28 14:36:13 eklenmiş ve 589 kez görüntülenmiştir.

Ses izolasyonu veya ses yalıtımı; okullarda, evlerde, iş yerlerinde, müzik stüdyolarında ve çeşitli binalarda kullanılabilmektedir. Gürültünün zararlı etkenlerinden korunmak amacıyla yapılan bu sistem sayesinde ortamlarda yüksek düzey huzur, sessizlik veya verim sağlanabilir.

Sağlıklı ve Rahat Bir Ortam

Gürültü, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Verdiği rahatsızlığın yanında insanlar üzerinde psikolojik, fizyolojik ve performans yönünden olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Gürültü nedeniyle, davranışlarda bozukluk, çalışma veriminde düşüş, duyma kayıpları, kulak çınlamaları ve bazı psikolojik hastalıkların nedeni olabilir. Bu nedenle bu tür durumlarda olabildiğince kaçınılması gerekmektedir. Birçok uzman ve araştırmacı, gürültünün insan üzerindeki boyutları ciddi ölçüde araştırmış ve akla gelmeyecek sorunlar oluşturabileceğini bulmuştur. Bu nedenle gürültülü ortamlarda çalışmak, dışarıdaki gürültünün huzurlu ev ortamını bozması, okul gibi eğitim birimlerinde verimliliği etkilemesi gibi durumlar düşünüldüğünde ses yalıtımının oldukça gerekli olduğu görülmektedir.

İnsanlar Daha Verimli Olur

Gürültü nedeniyle, fabrika veya endüstriyel tesislerde çalışanların dikkat dağınıklıkları çok olur ve buralarda iş kazalarının da sıkça yaşandığı görülür. Verimliliğin düşmesi demek, ekonomik olarak zarar görülmesi demektir. Benzer etki, eğitim gören öğrenciler üzerinde de etkilidir. Gürültülü ortamlarda öğrencilerin dikkatlerinin dağılarak, konsantrasyon bozuklukları yaşadıkları ve çalışmalarındaki verimin düştüğü gözlenmişti. Münih Havalimanı çevresinde oturanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, uçak gürültüsünün çocuklarda uzun dönemli hatırlama ve kavrama yeteneklerini azalttığı tespit edilmiştir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için mekanlarda ses izolasyonu yaptırılmalıdır.

 

Ses izolasyonu, dışarıdaki seslerin mekanın içerisine geçmesini büyük ölçüde engellemekte ve çok daha sağlıklı bir ortam oluşturmaktadır. Akustik süngerlerle yapılan bu çalışmalar sonucunda, aynı zamanda içerideki seslerin de dışarıya yansıtılmasında azalma olur. Her iki taraftan da büyük katkı sağlayan bu sistemler, daha verimli, daha huzurlu, daha sağlıklı ve daha özel bir mekanın oluşmasını sağlar. 


ETİKETLER : ses yalıtımı ses izolasyonu ses yalıtım süngeri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2018 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans |
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör