Render Farm Nedir? Nerelerde Kullanılabilir?

Render farm, bazı insanların çok iyi bildiği, ancak bazılarının da pek duymadığı bir tabirdir. Yüksek performanslı bilgisayar sistemlerine verilen isimdir.
Bu haber 2017-01-03 16:39:51 eklenmiş ve 1031 kez görüntülenmiştir.

Render farm Türkiye’de çok fazla bilinen bir konu değildir. Teknoloji tutkunlarının yakından takip ettiği bu sistem, yavaş yavaş ülkemizde de bu alanda hizmet veren firmalar sayesinde giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Render farm, güçlü ve kapasiteli bilgisayarların bir araya getirilerek stüdyo ve benzeri alanlarda kullanılmasına denmektedir. Bu nedenle render farm, bu alanda çalışan kişiler tarafından iyi bilinen bir sistemdir. Farm kelimesinin Türkçe karşılığı “çiftlik” olmasından dolayı aslında Türkçe anlamda render çiftliği olarak da bilinmektedir.

Bu sistemde, bilgisayarla bir ara getirilir ve birbirleri arasında da bağ sağlanır. Bu bağın ise render kartlar veya render serverlarla sağlandığın bilinmektedir. Bu render farm sistemlerinin kurulma amacı ise, bilgisayarda yapılacak işlemlerle bilgisayarın kapasitesinin ve hesaplama hızının artırılması ve işlemlerin çok daha kısa sürede çok daha basit bir şekilde halledilmesidir. Bu gibi yüksek performanslı bilgisayarların gerektiği ortamlarda, stüdyolarda veya bu tür çalışma alanlarında render farm sistemi büyük fayda sağlamakta ve insanların işlerini kolaylaştırmaktadır. Render farm sistemlerinde 40 veya 50 bilgisayara ihtiyaç vardır. Bu da 50 işlemci yani 300 GB anlamına gelmektedir. Şirketlerde bu tür bilgisayar sistemlerinden çok daha karmaşık bir sistem yer almaktadır. Çünkü en az 30.000 işlemci kurulmaktadır. Bu rakam, 100 binden fazla çekirdek ve 100 TB anlamını taşımaktadır. Bu kadar büyük sistemlerde yapılan işlemler de bir o kadar büyüktür. Bu tür sistemleri kullanmayı düşünenler, render farm fiyatlarının da bu yönde değiştiğini görebilirler. Ülkemizde de bu alanda hizmet veren birbirinden farklı firmalar mevcuttur.

Şahsi bilgisayarlar ve render farm kullanılan bilgisayarlar karşılaştırıldığında render farm bilgisayarının çok daha yüksek performanslı olduğu görülmektedir. Render farm sayesinde birçok işte bu anlamda yüksek performans alınmakta ve başarı sağlanmaktadır.

Render Farm Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

 

Render farm sistemlerinin kullanım alanlarına bakıldığında çok fazla yerde kullanıldığı görülmektedir. Genellikle 3D modelleme çalışmalarında bu sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde 3d çalışmaların farklı sektörlerde ve alanda giderek yaygınlaştığı düşünüldüğünde de render farm sistemlerinin de gerekliliği artmıştır. Animasyon ve çizimler için de bu sistemin tercih edildiği görülmektedir. Animasyon filmlerinin yapımında ve aynı zamanda mimari alanında bu bilgisayar sistemlerine ihtiyaç vardır. Bu gibi alanlarda render ile işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Çünkü render farm sistemi yoksa, bu tür çalışmaların günler alacağı bilinmektedir.

Bu sistem ile ilgili detaylı bilgi almak render farm fiyatları ve render farm Türkiye hakkında sorularınızı yöneltmek için, renderfarm.com.tr adresinden faydalanabilirsiniz. Türkiye’de de kurulup kullanılabilen bu sistemin profesyonel kimseler tarafından kurulması gerekir. Bu sisteme ihtiyaç duyanlar aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirler.

 

Render Farm İstanbul

Web: http://renderfarm.com.tr/

İçerik: render farm

Telefon: 0532 768 20 09

E-posta: bilgi@renderfarm.com.tr

 

 

 


ETİKETLER : render farm türkiye render farm fiyatları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2018 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans |
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör