Namaz Sureleri Okunuş Sıraları Nasıldır?

Namaz kılarken akıllarda soru işareti olarak kalan sorulardan bir tanesi de namaz surelerinin okunuş sıralarıdır. Bu konuda yapılan araştırmalar sonunda bu sıranın aşağıdaki gibi olduğu öğrenilmiştir.
Bu haber 2017-01-02 13:51:47 eklenmiş ve 695 kez görüntülenmiştir.

Namaz kılmak; insanı hem bedenen hem ruhen rahatlatan en güzel ibadetlerden bir tanesidir. İbadetlerin çekirdeği olarak bilinir ve insanı Allah ile yakınlaştırır. İbadet sırasında Allah’a karşı görevini yerine getirmiş olmanın verdiği huzur, beraberinde daha iyi bir insan olmayı, şükretmeyi, daha sağlıklı olmayı ve düşünmeyi sağlar. Bu nedenle namaz, çok özel bir ibadettir. Bu nedenle namaza başlamak ve beş vakit namaz kılmak da çok önemlidir. Bu uğurda Allah’a daha yakın olmak amacıyla namaz kılan veya kılmaya başlayan kimselerin aklına gelen sorular arasında namaz surelerinin okunuş sıraları yer almaktadır. Bu tür soru işaretlerini kaldırmak, namazın daha sağlıklı bir şekilde icra edilmesini sağlar. Aksi takdirde akıl karışıklığı oluşturabilir.  

 

Kur’an-ı Kerim’de Fatiha Suresi’nden Nas Suresi’ne doğru bir sıralama vardır. Namazda da bu sıralamaya uyulması gerektiği bilinmektedir. Fatiha Suresi’nin okunması vaciptir ve bu nedenle zorunlu surelere dahil edilmesine gerek yoktur. Yani sure sıralamaları arasında yeri yoktur ancak tüm surelerden önce okunabilir. Namaz sureleri olarak adlandırılan 10 sureden bir sıralama yapmak gerekirse, bu sıralamanın başında Fil Suresi yer alır. Daha sonra da Nas Suresi’ne doğru bir ilerleme kaydedilir. İşte namaz sureleri sıralamaları: 

 

  1. Fil Suresi 

  1. Kureyş Suresi 

  1. Maun Suresi 

  1. Kevser Suresi 

  1. Kafirun Suresi 

  1. Nasr Suresi 

  1. Tebbet Suresi 

  1. İhlas Suresi 

  1.  Felak Suresi 

  1.  Nas Suresi 

 

Bu okunma sırasında bazı konulara dikkat etmemek ve aykırı davranmak Müslümanlık’ta yasaklanmıştır. Bunların başında ikinci rekatta okunan surenin, birincide okunan surenin hep aşağısında yer alması, yukarısında yer almamsıdır. Yani hiçbir sure atlanmadan sırasıyla beraber okunur. Eğer atlanarak okunacaksa arada tek sure bırakılmayacak, iki veya daha fazla sure atlanmalıdır.  

 

Okunan ikinci surenin, birinciden iki ayetten daha uzun olmaması gerekir. Okuma sırası yukarıdan aşağıya doğru gerçekleştirilir. Aşağıdan yukarıya doğru yapılmamalıdır. Böylece namaz surelerinin okunma sırası hakkındaki soru işaretleri de giderilmiş olur.  

 

Namaz surelerini ezberlemek isteyenler bu surelerin hem Arapça halinin, hem Latin harfleriyle yazılmış karşılıklarının ve anlamlarının da yer aldığı namazsureleri.com adresinden faydalanabilirler. Böylece tüm sureler kısa sürede ezberlenmiş olur ve namaz sırasında herhangi bir sıkıntı çıkmaz.  

 

Site Bilgileri


Webhttp://namazsureleri.com/

İçerik: namaz sureleriETİKETLER : namaz sureleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2018 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans |
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör