Şarkı Ezberlemenin En Kolay Yöntemi

Bazı insanlar şarkı ezberlemek konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Özellikle karışık sözler ve çok sayıda şarkıyı aklında tutması gerekenler, çeşitli ezberleme tekniklerini uygulayabilirler.
Bu haber 2016-12-14 15:31:01 eklenmiş ve 2554 kez görüntülenmiştir.

Müzikle ilgilenen veya hayatında birçok şarkıyı hatırlamak isteyenler, çeşitli ezberleme taktikleri sayesinde istedikleri şarkıları kolaylıkla ezberleyebilirler. Özellikle çeşitli mekanlarda sahne alanlar, müzikle ilgilenenler, meslek veya hobi olarak sanat alanını tercih eden kimseler; şarkıları daha kolay ve kalıcı şekilde ezberlemek isterler. Bunun için de çeşitli ezberleme taktiklerini kullanabilirler. Çünkü yüzlerce şarkı vardır, onların bestelerini ezberlemek zihinsel açıdan daha kolaydır ancak şarkı sözlerini ezberlemek biraz daha zordur. Bu sözleri ezberlemek için çeşitli ezberleme taktikleri uygulanabilir.

 

Öncelikle ezberlenecek şarkının bölümlere ayrılması her zaman çok daha faydalıdır. Bunun için öncelikle nakarat kısmı ezberlenebilir. Daha sonra da şarkının giriş bölümü ve 2. bölümünün giriş kısmı ezberlenebilir. Bölümlere ayırarak ezberlemenin birçok farklı alanda faydaları görünmektedir. Bunlara örnek olarak, kredi kartı numaraları veya telefon numaraları verilebilir. Bilimsel araştırmalar, bir bilginin hafızada yer edinmesi için ideal bölünme sayısının 3-4 olduğunu kanıtlamıştır. Yani bir şarkının 3-4 bölüme ayrılması demek onun çok daha basit bir şekilde ezberlenmesini kolaylaştırır.

 

Ezberleme yöntemleri arasında kategorilendirme de büyük fayda sağlar. Müzik dünyası bakımından bakıldığında farklı şarkıların ezberlenmesi için öncelikle bu şarkıları kategorilere ayırmak gerekir. Örneğin; slow şarkılar, pop şarkılar, rock şarkılar veya arabesk şarkılar olarak ayrılabilir. Daha basit bir örnekle anlatmak gerekirse, farklı hayvan isimlerinin ezberlenmesi gerektiğinde bu hayvanları farklı kategorilere göre ayırmak ezberlemeyi kolaylaştırır. Şarkı ezberleme taktiği olarak da bu yöntem önemsenmelidir. Özellikle birçok şarkıyı ezberlemek durumunda olanlar veya ezberlemek isteyenler için. Ayrıca kategorileri de kendi aralarında farklı bölümlere ayırırsanız ezberleme konusunda kolaylık sağlar.

 

En Önemlisi Tekrarlamak

 

Bir metni, bir şiiri veya bir şarkıyı ezberlemek için en etkili yöntem olarak bilinen ve hafızada kalması için yapılması gereken ise düzenli olarak tekrar etmektir. Ders çalışmak için öğrencilere sürekli olarak derslerini tekrar etmeleri de bu nedenle söylenmektedir. Bilimsel araştırmalar da, bir şeyi tek seferde ezberlemeye çalışmak yerine zamana yayarak tekrarlı bir şekilde ezberlemenin hem daha basit hem de daha kalıcı olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca araştırmalar, sevilen bir şarkının çok daha kolay ezberlenebileceğini de belirtmiştir. Çünkü ilgi duymak, hafızada kalıcılığı artıran en önemli faktörlerden bir tanesidir. Müzik dünyasındaki insanların şarkılara olan sevgisi düşünüldüğünde, çok sayıda şarkıyı ezberleyebiliyor olmasının nedeni de budur.

 

Şarkıların kolaylıkla ezberlenmesi için bu müziğe ilgi duymak büyük bir kolaylık sağlar. Bunların yanında belirtilen taktikler, daha fazla şarkıyı, unutmadan ve kalıcı bir şekilde ezberletebilir. Ancak şarkı sözlerinin tamamını, en popüler şarkıları en efsaneleşmiş şarkıların sözlerini doğru bir biçimde veren bir internet sitesine ihtiyaç vardır. Günümüzde internette birçok bilgi yer aldığı gibi en bilinen şarkıların sözleri de internet dünyasında yer almakta ve sözleri ezberlemek isteyenler için kolaylık sağlamaktadır.

 

Şarkı Sözleri Sitesi

 

Birçok farklı sanatçının onlarca şarkının sözlerinin yer aldığı internette bunları tek bir platformdan alabilmek mümkündür. Yalnızca Türk şarkıları değil aynı zamanda yabancı şarkı sözlerini ezberlemek isteyenler de sarki-sozleri.com adresinden faydalanabilirler. Bu sitede hem Türkçe hem de yabancı şarkıların sözleri doğru bir biçimde paylaşılmaktadır. Geniş bir arşive sahip olan bu site, özellikle müzikle ilgilenen gençlerin en uğrak noktası olarak bilinmektedir. Farklı şarkı sözleri aramak isteyenler bu siteden en sevdikleri sanatçıların şarkılarına ulaşabilirler.

 

Site Bilgileri

 

Web: http://sarki-sozleri.com/

İçerik: Şarkı Sözü

 

 


ETİKETLER : şarkı sözü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2018 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans |
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör