Katalog Çeşitleri ve Tasarımsal Detaylar

Bir firma; sunduğu ürün veya hizmetleri tanıtmak amacıyla, kısa bilgilendirmeler yapan ve insanların dikkatini çekmeyi amaçlayan basılı bir reklam çalışması gerçekleştirir. Buna ise katalog denmektedir. Katalogların en büyük özelliğinin yalnızca birkaç sayfadan oluşması, kısa ve öz bir anlatıma sahip olmasıdır.
Bu haber 2016-12-14 15:22:32 eklenmiş ve 490 kez görüntülenmiştir.

Genellikle katalog basımı kuşe kağıda yapılmaktadır. Firmalar, kurumsal bir kimlik oluşturmak, daha fazla insana ulaşmak ve aynı zamanda da markayı başarılı bir şekilde tanıtmak için bu gibi yöntemlere başvururlar. Bu fikirler doğrultusunda hazırlanan kataloglar, firmanın, markanın veya herhangi bir kuruluşun potansiyel müşterilerine kendisini ve hizmetlerini tanıtmasını amaçlar. Bu nedenle çok önemli bir işleve sahiptir. Bu kataloglar sayesinde birçok insan, firmayı tanımakta ve belki de onunla çalışmak istemektedir. Ancak katalogların yeterli tasarıma, reklamcılık anlayışına ve açıklayıcılığa sahip olmaması halinde, firma bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu nedenle kataloglar sade, anlaşılır ve dikkat çekici olmalıdır. Günümüzde farklı reklam araçları popüler olsa da pek çok firma kendisini ve hizmetini tanıtırken katalog baskısından faydalanmaktadır.

 

Bir katalog hazırlanırken öncelikle katalog içerisinde ürün veya hizmete ait detayların kolaylıkla anlaşılabiliyor olması gerekir. Kataloglar genellikle çok sayfalıdır ancak bu da abartılmamalıdır. Baskı sonrasında yapılan uygulamalar ise katalogların kalitelerini artırmakta ve görsel olarak daha iyi bir hale getirmektedir. Katalogların kaliteli olması demek, firmaların marka değerlerinin olumlu etkilenmesi ve böylece satışlarının artması demektir.

 

Katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken özellikler

 

Öncelikle katalog tasarlarken, görseller, ürünler, yazılar ve arka plan renkleri ve desenleri birbirlerine tamamen uyumlu olmalıdır. Ayrıca kullanılan görsellerin yüksek çözünürlüklü olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Firmanın logosu ve kurumsal renkleri, katalog tasarımı ile uyum içerisinde olmalıdır. Kataloglar, ürünlerin ön plana çıkmasını sağlayan araçlardır. Bu nedenle görsellikler ön planda olurken, aşırı metin kullanılmamalıdır. Yazılı metinlerde kullanılacak yazı fontunun ise herkes tarafından kolaylıkla okunabilmesi ve algılanabilmesi gerekmektedir.

 

Katalog Çeşitleri

 

Katalog dünyasında pek çok farklı katalog çeşidi ile karşılaşmak mümkündür. Bunlar belirli bir kategorilendirme ile anlatılacak olursa:

-          iş dünyası katalogları

-          promosyon ürünler katalogları

-          satış katalogları

-          eğitim katalogları

-          pazarlama katalogları

 

 

Günlük hayatta en çok kullanılan satış ve reklam teknikleri arasında kataloglar yer almaktadır. Bu nedenle katalog basım alanında yardım alınabilecek ve katalog çeşitleri ile beraber fiyatlandırma listesini de sunan brosur.com.tr adresi, katalog çalışması isteyenlere fayda sağlar.  


ETİKETLER : katalog baskısı katalog basım
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2018 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans |
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör