Michael Thonet ‘in Üretim Macerası

1796 yılında Prusya'nın Ren Bölgesi'nde bulunan Bobpard'da doğan Thonet'in ebeveynleri doğduğunda bir ürüne ismini verecek bir evlat sahibi olduklarının farkında değildiler.
Bu haber 2016-11-20 06:23:51 eklenmiş ve 582 kez görüntülenmiştir.

Ancak, bu genç adam gün geçtikçe üretmeye, tasarlamaya ve sanatını icra edebileceğini her noktaya dikkatle eğilerek saygın bir iş adamı olmaya gayret gösteri. Sonunda bunu başardı da. 

            Şimdilerde ismini sıkça duyduğumuz thonet sandalye üretimini ilk defa yapan ve bu sandalyeyi tasarlayan kişiden söz ediyoruz. Birçok fuar ve sergide ödüller kazanıp, ürettiği sandalyeleri milyonlarca insanın hizmetine yolladı. Tamamen kendi bilgi birikimi ve deneyimi sayesinde bilinen kalıplarının dışına çıkarak yeni baştan bir şey üretti. Böylelikle, tarihe adını bir şekilde kazımış oldu. 

            180 yıl boyunca tonet sandalye, üretimini sürdürebilen nadir mobilya ürünlerinin arasında yer almaktadır. Üretildiği andan itibaren üzerinden I. ve II. Dünya Savaşı geçiren bu sandalye, savaş dönemlerinde büyük zorluklar atlatmıştır. Hemen hemen üretildiği bütün fabrikalar bu dönemde bir şekilde darbeler almışlar, buna rağmen günümüze kadar gelebilmişlerdir. Sürekli değişen ve dönüşen, sanat anlayışı, estetik algısı olsa da, tüm kalıplara uygun olarak tasarlanmış ve her tür tarafından beğenilerek kullanılmıştır. Böylelikle tüm dünya ülkelerinde gerek üretimhanelerde üretilerek, gerekse başka ülkelerden ithal edilerek bir şekilde kullanılan bu sandalye, günümüzde de el işçiliği ile evlerimize konuk olmaya devam etmektedir.

  ÜRETİM AŞAMASI 

            Bu değerli sanatçının üretiminde kullandığı aşamalardan bahsedelim. Öncelikle bu sandalyeler kayın kütüğünden elde ediliyor. Kayın kütüğü, lata biçiminde kesilerek işe başlanıyor. Bu kesilen parçalar, tekrardan enine kesilerek daha küçük parçalar haline getiriliyor. Elde edilen bu çubuklar, torna tezgâhında silindir halini alıyor. Buhar kazanında yaklaşık 12 saat boyunca yumuşaması bekleniyor.

            Geçen bu 12 saat sonrasında yumuşayan çubuklar özel olarak tasarlanmış çelik kalıplara konuluyor. Kalıp ile beraber yine 12 saat boyunca kurutuluyor. Kurutulan bu parçalar, daha sonrasında elde işlenmeye başlanıyor. En son olarak, işlenen parçalar güzelce zımparalanıyor ve montaj ediliyor. Geriye sadece cilalama aşaması kalıyor.

             İşte, aslında sıradan ve basit olarak görünen bu sandalyelerin öyküsü işte bu kadar çetrefilli ve özeldir. İlerleyen nesillere de kalacak gibi görünen bu sandalyeler hala nostalji seven insanların mekânlarında kullanılıyor.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2018 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans |
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör