Geleneksel Reklam ve Dijital Reklam Arasındaki Farklar

İnternet dünyasının çok büyük bir öneme sahip olmaya başlamasıyla beraber reklam çalışmaları da dijital ortama uyarlanmaya başlamıştır. Dijital çalışmalar ve geleneksel reklam anlayışı arasında da bazı farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır.
Bu haber 2016-09-28 14:55:10 eklenmiş ve 1513 kez görüntülenmiştir.

Günümüzde gelişen ve değişen dünya beraberinde teknolojik gelişmeleri ve dolayısıyla insanların hayatındaki köklü değişikleri getirmiştir. Eskiden hayatındaki birçok uygulamayı veya işi manuel olarak gerçekleştiren insanlar, artık insan gücünün yerine teknolojiyi ve interneti koymuştur. Birçok alanda da artık dijitallik kullanılmakta, faaliyetler sanal ortamda yürütülmekte, iş dünyası farklı bir boyut kazanmaktadır. Reklamcılık sektöründe de artık geleneksel reklam anlayışları tamamen değişmiştir. Televizyon olmadığı yıllarda gazete, dergi veya broşür gibi reklamlar popüler olsa da, daha sonra televizyon reklamları hepsinin önüne geçmiştir. Daha sonra internetin tüm dünyada yaygınlaşması ve insanların günlerinin büyük bir bölümünü internette geçirmesi, dijital dünyadaki reklam faaliyetlerinin önem kazanmasına neden olmuştur. Bu durum da, reklamcılık sektöründe farklı bir iş kolu demektir. Bu değişimle beraber dijital ajanslar ortaya çıkmış ve özellikle sanal alemde markaların kimlikleri yönetilmiştir.

 

Geleneksel yani konvansiyonel reklamlar ve dijital reklamlar arasında pek çok farklı mevcuttur. Konvansiyonel reklamlar, bir markanın reklam çalışmalarına adım atıldığında akla ilk gelen reklam çeşididir. Bunlar televizyon, gazete ve dergi reklamları olarak tanımlanabilir. Dijital reklam ise markaların hem mobil üzerinde hem de web yani internet üzerinde görülebilecek tüm çalışmalarını kapsamaktadır. Sanal dünyadaki oluşum tamamen dijital reklama girer. Günümüzde dijital ajansların profesyonel olarak yaptığı bu çalışmalar, geleneksel reklam dünyasında da yerini edinmiş ve artık iki grup arasındaki ayrım azalmıştır. Dijital dünyadaki çalışmaların bu denli önemli bir hale gelmesi, tüm pr ajanslarının veya reklam ajanslarının da artık bu çalışmalara adım atması anlamına gelmektedir.

 

Bu nedenle aslında tamamen başka alanlarda çalışılmasına rağmen, sanal dünyanın önemli bir hal alması, reklamcılık sektöründeki tüm farkları da giderek ortadan kaldırmaktadır. Günümüzde sosyal medya ajansı, reklam ajansı, pr ajansı, dijital ajans, gibi farklı ajans çalışmaları görülse de bunların genelinde benzer çalışmalar yürütülmekte; özellikle klasik reklam ajansları da kendi içlerinde kurdukları farklı departmanlarla, markaların dijital dünyadaki varlıklarını da yönetebilmektedir. Bu dünyada, dijital pazarlama çalışmaları, sosyal medya çalışmaları, kurumsal kimlik oluşumu, basın iletişimi yönetimi ve etkinlik yönetimi gibi farklı aşamalar yer almaktadır.

 

Bir dijital ajansın beklediğinizden daha iyi sonuç vermesi için bu işi severek ve profesyonelce yapan kişileri seçmelisiniz. Reklam, her ne kadar teknik işlere dayanıyor gibi görünse de tamamen tutku ve yaratıcılık işidir. Bu nedenle dijital dünyada bir markanın herkesin dilinde olması ve olumlu izlenimler oluşturması, o markanın kısa sürede satışlarının yüksek miktarda artmasını sağlar. Bu nedenle kaliteli bir ajans ile anlaşarak sanal dünyadaki çalışmalar tecrübeli ellere bırakılmalıdır. Bu alanda tüm çalışmaları gerçekleştiren ve çalıştığı markaların büyümesine katkı sağlayan Dijital Kalem’e aşağıdaki web adresinden ulaşabilirsiniz.

 

www.ajansdijitalkalem.com

 

 


ETİKETLER : dijital ajans sosyal medya ajansı pr ajansı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2018 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans |
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör