Filmler Yaşanmış Hikayeleri Anlatabilir

Gerçek hikayelerden esinlenerek çekilen birçok film, tarihe ışık tutmakta ve insanların bu tür olaylardan haberdar olması için ciddi bir önem taşımaktadır.
Bu haber 2016-06-03 15:26:26 eklenmiş ve 1462 kez görüntülenmiştir.

Sinema dünyası, kurmaca dünya olmanın yanında zaman zaman gerçek hikayelerin daha fazla insana ulaşması açısından da büyük önem taşır. İnternet olanaklarının genişlemesi ve teknolojinin insan hayatında ana noktalarda yer alması, sinema dünyasının bir bakım daha çok tanınmasını sağlamıştır. Çünkü sinemaya gitmeyen insanlar bile zaman zaman bilgisayarlardan çeşitli konular çerçevesinde film izleyerek, farklı hayatlara farklı hikayelere, farklı ülkelerin kültürlerine ve bambaşka bakış açılarına şahit olabilirler. Bu durum da insani gelişim açısından katkı sağlar. Bunların yanında gerçek hikayelerin kurmaca sanat birleşmesi; insanlarda duygusal yönden daha büyük tatmin uyandırır. Hikayelerdeki gerçekliklerin daha farklı yollardan ele alınması, daha büyük prodüksiyonlarla dikkat çeker hale getirilmesi, normal hayatta fark edilmeyecek detayların bile mercek altına alınmasını sağlar. Böylece insanlarda farkındalık oluşturulabilir. Ayrıca film dünyasında geçmiş zamanlarda yaşanan bazı olayların anlatımı sağlanabilmektedir. Özellikle gelecek nesillerin hatırlaması veya haberdar olması gereken olaylar, bir bakıma insanların hafızasına kazınmaktadır. Ülkelerin yaşadıkları önemli olaylar veya yalnızca bir insanın başından geçen bir olay, başkalarının bu tür olaylardan feyzalması veya bu olayı bilmesi için sinema sanatı ile birleştirilmektedir. Bu durumda da sinema aslında tarihe ışık tutan sanatlardan bir tanesi olma konumundadır. Her ne kadar kurmaca bir yapısı ve oynanabilen esnek kuralları olsa da, bir hadisenin gelecek nesillere aktarılmasındaki en etkili yollardan biri olduğu savunulmaktadır.

 

Bir Gazetecilik Hikayesi “Spotlight”

 

ABD’nin eski araştırmacı gazete birimlerinden bir tanesindeki Spotlight isimli takımı konu alan bu film, yaşanmış bir hikayeden ortaya çıkarılmıştır. Gerçek hikayeden uyarlanan bu filmde, The Boston Globe’da editör olarak işe alınan Baron, sübyancı papaz John Geoghan hakkında okuduğu küçük bir yazının peşine düşer. O zamanın en önemi gazeteci topluluğu Spotlight’ı da bu hikayenin peşine düşmeye zorlar. Yapılan araştırmalar, Roma Katolik rahiplerinin çocuklara yönelik cinsel tacizlerini ve bunun Boston Başpiskoposluğu tarafından gizlendiğini ortaya çıkarır. Araştırmacı gazetecilerin yaptıkları çalışmalar sonucunda, sübyancı papazları iyileştirmeye çalışan eski bir rahip ile karşılaşılır. Bu rahipten 90 tane tacizci papaz olduğu öğrenilir. 11 Eylül olaylarından dolayı çalışmalarında bazı durağanlıklar yaşayan The Boston Globe takımı, bu korkunç olayı ortaya çıkarır ve sonucunda davayı kazanır. Spotlight takımı ise ilk hikayelerini yazmaya başlar.

 

Gerçek bir hikayeden yola çıkarak çekilen bu film, bu tür bir hikayenin gelecek nesillere aktarılmasını sağlar. Ayrıca böyle bir konudan haberdar olmayan başka ülkeler de çekilen filmler sayesinde dünyadaki pek çok hadiseye tanıklık edebilirler. Böylece tarih merak uyandıran ve hakkında konuşulan bir şey olabilir.

Bu filmi izlemek isteyenler www.hdfilmtrendi.com sitesinden izleyebilirler.

Yabancı filmlerin yanında yabancı diziler de son zamanlarda gerçek hikayelerden ortaya çıkarılmakta ve bu şekilde insanlarda daha büyük merak uyandırılmaktadır. İnternete yabancı dizi izle yazan herkesin karşısına dünyada en çok izlenen diziler çıkarken bunlar arasında gerçek hikayeleri konu alanların bulunduğu da belirtilmektedir.

 


ETİKETLER : film izle yabancı dizi izle hd film izle spotlight
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2018 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans |
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör