Göz Migreni

Göz migreni, şiddetli bir baş ağrısına sebep olan ciddi bir göz rahatsızlığıdır.
Bu haber 2016-05-09 14:26:34 eklenmiş ve 890 kez görüntülenmiştir.

             Göz migreni; yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen ve günümüzde kesin bir tedavisi olmayan  görme kaybına ve şiddetli baş ağrısına neden olabilen hastalıklardan biridir. Göz migreninin normal migrenden farkı birkaç dakikada veya yarım saat içerisinde geçen daha kısa süreli atakların yaşanmasıdır. Bazı önlemlerle ağrı ataklarını engellemek mümkün olabilir.

 

                        Gözlerin önünde ışıklı çizgilenmeler, gözlerde kıvılcımların oluşması, görmedeki netliğin kaybolması, geçici görme kaybı göz migreni belirtileridir. Beyin damarlarında oluşan daralma sonucu ortaya çıkan bu belirtilerin 15 dakika ile yarım saat sürdüğü bilinmektedir. Özellikle bayanlarda ve genç kızlarda görülen bu durum ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilinir.

 

                        Çok bilinen bir hastalık olan migrenin 2 çeşidinin olduğu biliniyor.

Retinal migren; tam taraflı görme bozukluğu ve baş ağrısı ile meydana gelmektedir. Gözün sinir hücresini besleyen damarların geçici süre daralmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Oftalmoplejik migren ise; gözün hareketlerini kontrol eden sinirlerin bir kısmında felç oluşmaktadır.

           

            Baş ağrısı yapmaktadır. Bu durum geçicidir. Daha nadir görülmektedir.

Migren göz ilişkisinin bir yönü ise normal basınçlı glokom olarak tanımlanan bir durumdur. Glokom, göz içi basıncın yüksekliğine bağlı olarak görme sinirinde ve görme alanında hasar ortaya çıkması ile meydana gelir. Normal migrende de çeşitli görme bozuklukları olur ancak görme bozuklukları iki gözde aynı anda ortaya çıkar.Göz migreninde ise görme şikayetleri tek gözde oluşur. Göz migreninde  bazen sadece görme şikayetleri görülürken bazı durumlarda bu şikayetlerin arkasından tek taraflı, zonklayıcı, baş ağrısı, ışık hassasiyeti, bulantı ve kusma görülür.

            

            Gözler dış dünyaya açılan pencerelerdir. Tüm organlarımız gibi önemi paha biçilemez. Göz sağlığımızı korumak bu nedenle çok önemlidir. Göz hastalıklarından korunmak için radyasyon yayan bilgisayar ekranlarına çok uzun süre boyunca bakmamamız gerekir. Yüksek enerjili ışık kaynaklarına bakmamak gerekir. A vitamini başta olmak üzere bütün vitamin, mineral, protein ve yağ asitlerini yeteri kadar alarak sağlıklı ve dengeli beslenmek, uyku düzenine dikkat etmek gerekir. Herhangi bir göz rahatsızlığında erken teşhis önemlidir. Erken teşhis, oluşabilecek tüm kötü durumların önlemini alır.

 

 

Daha fazla bilgi için http://www.moderntip.com.tr/goz-hastaliklari/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 


ETİKETLER : göz migreni göz migreni nedir göz migreni tedavisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2018 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans |
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör