Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Gerekiyor

Kanunlar, binaların hepsine enerji kimlik belgesinin olması gerektiğini söylemektedir.
Bu haber 2016-04-26 14:20:16 eklenmiş ve 719 kez görüntülenmiştir.

Dünya, sürekli olarak bir değişim ve gelişim içerisindedir. Bunların başında da teknolojik gelişmeler gelir. Bu teknoloji, yalnızca dijital ortam anlamında değildir. Bilim ve teknoloji dünyasının gelişmesi, günlük hayatın çok daha kaliteli, kontrollü ve tasarruflu olmasını da sağlar. Bunlardan bir tanesi de enerji tasarrufu alanında getirilen yeniliklerdir. Öncelikle beyaz eşya alanında popüler bir hale gelen enerji tasarrufu ve verimli kullanma; artık binalardaki ısı yalıtımı hakkında da uygulanmaya başlanmıştır. Gelişim gösterilen alanlar arasında yer alan enerji, içinde bulunduğumuz dünyanın tüketim alanındaki üstünlüğü de göz önünde bulundurulursa tasarruf edilmesi gereken bir alandır. Aksi takdirde insanoğlu, tüketim çılgınlığı nedeniyle doğadan gelen veya yapay olan tüm kaynakların tükenmesine neden olur. Ayrıca ülke ekonomisi, ev ekonomisi veya bina ekonomisi için de büyük fayda sağlar. Bu alanda çeşitli kanunlaşmalara gidilmiş ve insanların faydasına olan aşamalar bir zorunluluk haline getirilmiştir. Bunların başında da tüm binalarda bulunması gereken enerji kimlik belgesi gelir.

 

Enerji kimlik belgesi nedir?

 

Enerji kimlik belgesi yani ekb, belirli şartları karşılayan binalarda bulunması gereken bir belgedir. 2011 yılından kanunlarla zorunlu bir hale getirilmiştir. Bu belgenin alınması için enerji verimliliği alanında danışmanlık yapan firmalardan yararlanılabilir. Bu belge, binalarda enerji sınıflandırılması yapılmasını sağlar. Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında verilen şartlarda, bu belge 50 metrekareden büyük binalarda bulunmalıdır. Ayrıca kullanım süresi kısa vadeli olan yapılar için de herhangi bir zorunluluk yoktur. Ekb uzmanları, binaların yapıldığı yılı, yönünü, yalıtım özelliklerini, büyüklüğünü, su sistemlerini ve daha birçok özelliğini inceledikten sonra bazı hesaplamalar yapar ve rapor hazırlar. Bu rapor da gerekli kurumlara sunulduktan sonra bina hakkında enerji sınıflandırması yapılır.

 

İnsanlar Ev Alırken Buna Dikkat Edecekler

 

Bu belgenin kanunlarla zorunlu hale getirilmiş olması ne yazık ki çoğunluğun bu belgeden alması anlamına gelmez. Ancak kısa süre içerisinde binalar enerji tasarrufu veya enerji verimliliği alanındaki sınıflandırmalara göre de belirli bir sınıfa ayrılacaklardır. İnsanlar ev alırken veya bir eve kiracı olarak giderken, manzarası, oda sayısı, ısınma çeşidi gibi özelliklerin yanında aynı zamanda enerji kimlik belgesine de dikkat edecekler. Böylece çok daha verimli, enerji tasarruflu, daha iyi özelliklere sahip olan evler bu yönden de belirlenmiş olacaktır. Bu durum emlak sektöründe de değişik bir belirleme yaratacaktır.

 

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin

 

Enerji kimlik belgesi hakkında ter türlü detaya ekbekb.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Enerji uzmanları sundukları danışmanlıklarla sizi en kısa yolda sonuca ulaştıracak ve gözünüzde büyüyen bu iş, kısa sürede halledilecektir. Eğer binanızın enerji belgesi yoksa, BNK Enerji Verimliliği Danışmanlığı’na başvurabilirsiniz.Enerjilerini denizli escort kadınlarının kimlik sorununu çözdü.

 

 


ETİKETLER : enerji kimlik enerji kimlik belgesi enerji verimliliği danışmanlığı enerji belgesi ekb ekb almak ekb nedir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Site Tanıtımları haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2018 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans |
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör