Almanya için Bilgi Güvenliğinde Yeni Dönem!

Almanya'da kabul edilen yasa gereğince siber güvenlikte yeni bir dönem açılıyor..
Bu haber 2015-08-31 21:01:42 eklenmiş ve 1033 kez görüntülenmiştir.

  Almanya'da kabul edilen yeni siber güvenlik yasası uyarınca bundan böyle sektördeki şirketler, kendilerine yönelik siber saldırıları birimlere bildirmek ve siber güvenliği sağlamak için belli standartlara uymak zorunda.

 

   Almanya Meclis'i tarafından geçtiğimiz günlerde kabul edilen siber güvenlik yasası, şirketlerin saldırılar karşısında daha iyi savunmalarını sağlamayı amaçlıyor. Enerji şirketleri, bankalar ve hastaneler gibi kuruluşları kapsayan yeni yasa sayesinde bu tür şirketler makine sistemlerini belli standartlarda tutma ve saldırıları hemen bildirmek zorunda olacak. Diğer durumda şirketlere 50-100 bin euroya kadar para cezası kesilmesi öngörülüyor.

 

   Siber güvenlik yasası bilhassa enerji, su dağıtımı, telekomünikasyon ve finans sektörü gibi çok sayıda kişiyi kötü etkileyebilecek altyapılar için geçerli olacak. 

 

   Yeni yasa, takriben 2 bin şirketi kapsamı altına alacak. Siber saldırıya uğrayan şirketler, böyle bir vaziyette saldırıyı Almanya Enformasyon Teknolojileri Güvenlik Dairesi'ne bildirmek zorunda kalacak.

 

   BSI, siber saldırılarla alakalı bilgileri değerlendirip başka şirketleri saldırı ile ilgili uyaracak. Ayrı olarak, şirketler bundan sonra siber güvenliği sağlamak için belli standartlara uymak zorunda kalacak ve standartlara uyup uymadıkları ile ilgili yetkili makamlar tarafından denetlenecek. Şirketlerin güvenlik standartlarını uygulamaları için iki senelik müddet veriliyor.

Alman medyasında çıkan haberlere göre, yasa mayıs ayında Almanya Federal Meclisi'ne ulaşan siber saldırının hemen peşinden hazırlandı. Açıklamalara göre BSI, yaptığı araştırma neticesi meclisin bilgisayar ağının rastgele bir saldırıya karşı müdafaa edilmeyecek vaziyete geldiğini belirlemişti ve saldırıdan dolayı Federal Meclis'in bütün bilgisayar ağları yenilenmiş, bunun fiyatının 10 milyon euro civarında olduğunu izah etmişti.


ETİKETLER : almanya siber güvenlik bilgi güvenliği bilgisayar hack güvenlik teknoloji yasa
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güvenlik haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Geliştirilebilir
İdare Eder
Kötü
Güzel

© Copyright 2020 Teknobanka.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. | Dijital Ajans
Marka Haberleri
Apple
Samsung
Sony
HTC
Nokia
Akıllı Telefonlar
iPhone 6
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Xperia Z4
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram
Google Youtube
Skype
İşletim Sistemi
Google Android
Apple iOS
Microsoft Windows Phone
Diğer
ikaz yeleği
jeneratör
jeneratör